pátek 8. června 2012

Dohackováno! Zvítězila mobilní aplikace Bioadresář pro Hnutí Duha

V neděli, 3. 6. v půl sedmé večer se ve smíchovském Hubu po dlouhém dni plném pracovního vypětí dozvěděla zhruba dvacítka programátorů, kdo z nich je vítězem třídenního hackerského maratonu Random Hacks of Kindness. Napětí povolilo, když byl na prvním místě vyhlášen tým Synaptico.cz Jiřího Prokopa, Jiřího Zouhara a Tomáše Hanáčka za mobilní aplikaci Bioadresář, která umí z databáze biozemědělců na webu Hnutí duha šikovně vytáhnout nejbližšího producenta nebo prodejce třeba té nejlepší biocukety, a to přímo v terénu. Faktickými vítězi programátorského maratonu však byli naprosto všichni – protože nezištně darovali svůj čas a své odborné schopnosti pro dobrou věc.

Tento již třetí, ale velmi výjimečný hackathon pořádal GUG.CZ (mini-tým ve složení Radek, Standa, Dana a Ondra), kterým se připojil k celosvětové iniciativě Random Hacks of Kindness. Tu vymyslely dobré duše z Googlu, Microsoftu, Yahoo! a dalších korporací, aby podpořili neziskové organizace v době, kdy jsou mobilní aplikace nezbytností a kdy jdou technologie a software dopředu mílovými kroky. Do letos již třetího globálního hackatonu se tento víkend kromě USA zapojily i i hackeři z Kanady, Indie, Belgie, Německa, Tanzanie, Rwandy, Keni, Jihoafrické republiky, Dominikánské republiky, Velké Británie, Itálie a právě i Česka.

Pražský dobročinný hackathon byl oficiálně zahájen v pátek 1. června přímo ve smíchovských kancelářích Google, kde čtyři neziskovky - Hnutí Duha, Amnesty International, Open Society Fund a Greenpeace – odprezentovaly své návrhy problémů k řešení. Pokračovalo se pak 2. a 3. června v příjemném komunitním sále v Hubu, který celou sobotu a neděli sálal soustředěním a rozléhal se po něm tichý klapot klávesnic, když se hackeři snažili realizovat vybrané aplikace.

Po vyhlášení prvního místa, které obsadil již zmíněný Bioadresář (připravený pro iPhone i Android), připadlo druhé místo Vlastimilu Dolejšovi a Michalovi Bernhardovi (tým Frutiboys) za datové rozhraní API pro práci s kontaktními údaji úřadů veřejné správy a samosprávy, které bude využívat Open Society Fund např. na webu www.rozpocetobce.cz. Třetí místo zaplnili MapGuys (
Jan Matějka, Ondra Šika, Franta Polach a Jiří Špác) s aplikací, která umí z dat Amnesty International sestavit jednoduchou a přehlednou mapu kauz týkajících se lidských práv. Výherci byli odměněni jednak geekovskými tričky a také přístupem ke Git premium packages.

Konečné slovo závěru maratonu patřilo opět neziskovkám. Zástupci organizací jásali a těší se, jak darované aplikace ihned využijí v praxi.

Hackaton se vydařil a dokonale splnil své poslání, programátoři byli nadšení nejen z vykonaného dobra, ale i z navázání nových kontaktů a získání zkušeností, třeba právě s GITem. Rozhodně to byla jedna z nejprospěšnějších IT akcí, které zatím Praha viděla. A určitě ne poslední.

Jitka Morávková

Žádné komentáře: