sobota 4. září 2010

Nejhledanější na Knihách Google: V první desítce se v Čechách potkala Babička s Harry Potterem

Čeští uživatelé ve specializovaném vyhledávači Knihy Google zatím v letošním roce nejvíce vyhledávali knížky zaměřené na psychologii, humor a marketing. Oproti roku 2009 začali více času věnovat péči o tělo i duši, protože největšími skokany ve vyhledávání se staly tituly zaměřené na „zdraví a fitness“ a „tělo a duši“. Zajímavé je i zvýšení zájmu o společenské vědy.

Podle hesla „řekni mi, co čteš a já ti povím, jaký jsi“ jsou Češi psychologové se smyslem pro humor a zájmem o trendy v marketingu, toužící po kvalitnějším životním stylu. Tato definice vychází z žebříčků nejvyhledávanějších dotazů a největších skokanů ve specializovaném vyhledávači Knihy Google, který prohledává index knih z celého světa.

Nejhledanější dotazy v Knihách Google

Kromě titulů zaměřených na psychologii, humor nebo odborná ekonomická témata (marketing, ekonomika a obchod, management) se do první desítky nejhledanějších knih v roce 2010 v Čechách probojoval i magický příběh o Harry Potterovi a také stále velmi oblíbená kniha Boženy Němcové Babička.

Žebříček nejhledanějších výrazů v Česku (leden – srpen 2010)
 1. psychologie
 2. humor
 3. marketing
 4. ekonomika a obchod
 5. počítače
 6. harry potter
 7. tělo a duše
 8. společenské vědy
 9. management
 10. babička

Meziroční skokani v hledaných dotazech na Knihách Google

Rok 2010 byl ve srovnání s rokem 2009 ve znamení zdravého a aktivního životního stylu. Češi mnohem více vyhledávali knížky zaměřené na zdraví a fitness, tělo a duši, kutilství nebo domácí mazlíčky. Intenzivně se zajímali i o společenské vědy a odborné tituly z oblasti marketingu a managementu.

Žebříček skokanů v hledaných výrazech v Česku (2009 / 2010)
 1. zdraví a fitness
 2. tělo a duše
 3. společenské vědy
 4. kutilství
 5. marketing
 6. marketing management
 7. domácí mazlíčci
 8. podniková informatika
 9. manažerská ekonomika
 10. řízení lidských zdrojů

Uživatelé mohou v katalogu Knih Google nejenom vyhledávat informace o knížkách, ale také prohlížet omezené náhledy nebo číst celé publikace. Míra zveřejnění obsahu přímo závisí na rozhodnutí vlastníka autorských práv. Zajímavou publikaci, kterou lze celou pročíst a stáhnout ve formátu PDF, před nedávnem zveřejnil mezinárodní Festival spisovatelů Praha. První e-knížku Festivalu “Život je hledání” doposud četlo 2035 uživatelů, kteří si v součtu prohlédli 24 406 stránek.

Žádné komentáře: