pátek 2. července 2010

Ohlédnutí za Google Hackathonem v Brně

Před letním víkendem bychom se chtěli ohlédnout za letní vývojářskou akcí, kterou uspořádal GUG.cz spolu s vývojáři Google v Brně minulou sobotu a představit vám, jaké nejzajímavější aplikace vznikly během oné horké brněnské soboty.

Co to vlastně je Hackathon? Původně undergroundová akce, poprvé realizovaná v r. 1999, během které vývojáři během víkendu naprogramují hotovou aplikaci. Náš hackathon ovšem nebyl ovšem spojen s undergroundovou činností, nýbrž se začínajícím létem a s HTML5 a mobilními zařízeními. Několik desítek vývojářů se na půdě Fakulty informatiky Masarykovy univerzity snažilo po dobu jednoho dne ve svých týmech s drsnými názvy vytvořit mobilní aplikaci na letní téma. Někteří se znali a přijeli jako kompletní sestava, jiní se dávali dohromady až na místě.

Čas jim během dne nemilosrdně odtikával. Hloučky vývojářů pracovali potichu, vzduchem létaly jen potřebné instrukce uvnitř týmů. Oběd si prakticky všichni odpustili, znamenalo by to ztrátu drahoceného času. Za to si dopřáli ovocné letní drinky, které pro ně organizátoři přichystali a těm unavenějším masérka Adéla pomohla v improvizovaném masážním salónu hned na místě uvolnit bolest ze šíje a zad.

Přiblížil se večer a s ním i doba zúčtování. Někteří měli smůlu, nevydrželi a odpadli, jiní kódovali až do poslední chvíle. Ti nejlepší pak předstoupili a představili návštěvníkům Barcampu výsledky své práce. Barcampáci pak rozhodli o nejlepších, svým způsobem ovšem vyhráli všichni. Dokonce i někteří z těch, co to zabalili v průběhu dne, se přiznali, že se jim akce přesto líbila, protože spíš než o výsledek, šlo o prožitek z ní, a příště by rádi přišli znovu. Potleskem publika hackathon v Brně skončil. Účastníci se rozjeli domů a do příště si budou pamatovat, že hackathon je trochu drsná, ale také zábavná vývojářská akce.

A kdo se tedy zúčastnil a kdo byl odhlasován jako nejzajímavější?

1. místo: THC geekTeam (David Vávra, Lukáš Váňa). Webová aplikace pro sdílení informací mezi návštěvníky letních festivalů. Lidé mohou sdílet tipy, chatovat, použít jednoduchou seznamku a sledovat Twitter týkající se daného fesťáku. Aplikace k vidění zde: http://festak.labs.fabian.cz (nutno použít webkit, tzn. Android, iPhone, Chrome nebo Safari). Vyhráli Nexus 1 od Google.

2. místo: Halušky (Peter Sandtner, Marián Vlčák, Martin Jurča, Peter Pokrivcak). Evidence letních knížek, které čtu, na jaké jsem stránce, které chci koupit, statistika, apod. Vyhráli 4 trika od Geekshop.cz

3. místo: Ivan Nečas. Projekt: Ariadne Thread - sleduje, kudy pochodujete na výletě, a když se ztratíte, navede vás zpět. Motto: "Ne každá cesta je na mapě!". Vyhrál trika od GUG.cz

4. místo: 2nd Tools (Václav Balák, Tomáš Zmuda, Adam Trnka, Petr Šoufek). Aplikace sbírající data o hospodách a pivech. Uživatelé mohou přidávat podniky, typ piva a kvalitu a následně synchronizovat tyto informace pro ostatní uživatele. Vyhráli 3 trika od Barcamp.cz

Kromě hlavních cen ještě každý účastník Hackathonu obdržel speciální tričko pouze pro Hackathonisty, za podporu s realizací děkujeme Czech Acceleratoru.

Čestné uznání za dotažení práce do prezentovatelného výsledku pak patří:

Proč ne 32?: Slávek Pelc, Matouš Kolařík, Michal Keda, Jirka Gazárek (Streamovaná hudba na váš mobil z LANu.) SegFault: Izidor Matušov, Ota Pavelek, Tomáš Korec. (Zjišťování letních hudebních hitů.) Frutiboys: Vlasta Dolejš, Michal Bernhard. (Podpora festivalu Rock For People.) GhettoSolutions: Adam Konrád, Pavel Šorejs. (Podpora akcí a aktivit labelu BigBoss.)

A pochvala za snahu pro týmy a jednotlivce, které do finiše z různých důvodů nedoběhly:

Awesome Lizards: Martina Matzová (Pandorra), Ján Dzurek (Garkin), Colonial Coderz: Jan Gaura, Tomáš Kraina, Roman Sklenář, Adam Surák, Levix systems: Jakub Marton(kub) & Milan Drobny, WebStudy: David Navrátil, Pavel Šanca, Martin Chytka, rclick: Jan Míšek, Vojtěch Jína, "Právě vzniklý nový tým": Ondřej Píštěk, Martin Sloup, Ondra Kepi Kudlík, a individuální vývojáři Tomáš Volf a Jarda Grochal

Martin Hassman, Dan Franc, GUG.cz

Žádné komentáře: