úterý 18. května 2010

Co přinese Google I/O 2010? A co odnese čas.. ?


Zítra a pozítří (tj 19 - 20.5) se bude konat v San Francisco konference Google I/O. Největší Google vývojářská konference, na které jsou představeny novinky ve stávajících produktech nebo za stávajících podmínek nový produkty :) Z loňského ročníku nelze nezmínit Google Wave
Takže článek o tom co bude možná představeno a o čem se budeme bavit ještě za rok a co odvane čas...

Následující seznam je mým odhadem, částečně inspirován zahraničními servery, které mohou konkurovat co do počtu čtenářů, ne však do mé všímavosti a predikce ;-) (nikdo z nich nezmínil kontextové gadgety, Google Wave Revial či Google certifikáty). Takže si važte toho že rozumíte 'češtině' :-)

Přímý přenos z keynote uvidím v  kanceláři české pobočky Google, takže očekávejte tweety (@codeas) a případně další článek o uvedených novinkách a komentářích. Online stream by měl být k dispozici taky zde: http://www.youtube.com/googledevelopers 


Android 2.2 (FroYo)
Nová verze platformy pro mobilní telefony by měla obsahovat Flash a AIR, auto-updaty nebo JIT compiler. Uvidíme jak to zamíchá kartami a iKartami :)

Android TV + Verizon's Android tablet
Hodně se mluví o tom že Android bude jak na televizorech tak tabletech. Určitě by mohlo dojít k tomu, že by Google poodhalil svoje plány..

Kontextové gadgety do GMailu
Málo známá věc a naprostá bomba. Autoři budou moci vyvíjet vlastní gadgety do GMailu, které budou moci reagovat na obsah stránky a ovládat jinou aplikaci. V tuto chvíli to uměli jen doplňky z Labs, takže pokud Vám někdo poslal video z YouTube tak jste si ho mohli rovnou přehrát nebo či prohlídnout obrázky z Picasy (z obsahu zprávy to šlo rozpoznat).. Nyní dávají autorům větší volnost - představte si takový gadget napojený na CRM, kde si prohlídnete produkty jaké si váš zákazník objednal či jakou objednávku reklamu (a klidně rovnou vyřídit)


Nebo podobnou funkčnost jakou umí Rapportive (Chrome Extension, v GMailu místo reklam zobrazuje informace o daném kontaktu). Takže snadno zjistíte na jakých je sociálních síti nebo o jakého jde zákazníka atd. Kreativitě se meze nekladou
Google Wave a uvedení svěcené vody
Možná se dočkáme toho že Google ukáže svoji verzi svěcené vody - na oživení Google Wave, který po uvedení sklidil spíše negativní kritiku. Ne náhodou je kolem Wave poslední dobou klid - čas na to aby se mohl vrátit - jako fénix z popela :) . Očekávám že ho uvolní pro Google Apps, kde si ho lidi budou moc (ideální pro firemní projekty) aktivovat a během podzimu pro všechny ostatní. Z únorových informací znělo že se chystá zrychlení a více než 200 vylepšní na jaro (+uvolnění na Google Apps) - což by mohl být teď - v květnu :) . Musím přiznat že vývojáři hodně zapracovali na výkonu - už se chová použitelně a sám ho na několik projektů spokojeně využívám..
Google Qualified Developers
Je jasné že všichni přítomní vývojáří budou pozvání do Google Qualified Developers programu, protože zatim neproběhla větší vlna PR, takže je to první velká příležitost.
V tuto chvíli můžete otestovat v těchto oblastech JavaScript Maps API,, KML, Geo 3D, Gadgets, AJAX Search API,


Google Latitude API
Eso v rukávu nad sociálními sítěmi a mikroblogy, které samotnou lokalizaci uživatele nemají vůbec nebo ji přidávají nad rámec. Vzhledem k tomu že uživatelé cíleně využívají Latitude, mohlo by vznikout pár pěkných aplikací. Takže cesta je jasná - poskytnout API.


Google Buzz API
Když byl před několika měsící představen Buzz (ať už to je mikroblog nebo sociální síť), Google sliboval uvolnit API v několika měsících. Kde jinde by se mělo uvolnit než zde. Takže vývojáří budou moc číst/zapisovat příspěvky pomocí Atom Publishing Protocolu,autorizovat přes OAuth. atd. Klasické API na které jsme zvyklí např. z Twitteru.
Omluva (?) za Street View 
V posledních dnech prolítla medii zpráva, že Google při pořizování fotografii StreetView sbíral data z nezabezpečených WIFI síti. V tom co Google dělá myslí dopředu, takže v tomto případě i sběr "dat". Např. až po několika měsících od uvedeni StreetView přidal možnost lepšího ovládání - během focení obsahovalo auto i lasery, které měřili vzdálenost k objektům, takže bylo schopné odvodit jak daleko jsou budovy, tudíž nyní můžete jezdit "kurzorem po budovách". A to že sbíral data? Počítám že sbíral hlavně SSID - tedy unikátní označení wifi sítě (které kombinoval s daty z GPS) - tak aby bylo v budoucnu napři. lokalizovat uživatele podle WIFI kde je připojen atd. (a mohl v knihovně vyhledat nejbližší kavárnu)

To že je kolem toho takový povyk je kvůli tomu že jde Google, který je hodně vidět - ale já pokládám otázku - není spíš divné že takovou dobu lidi používají nezabezpečnou bezdratovou síť, takže jim ty "data sbírá a krade kdokoliv je v okolí"?? Takže Google je upozornil, že je zde něco špatně.. - pro více takov srandy hledej pojem wardrivingPoužité zdroje

Žádné komentáře: