neděle 28. března 2010

Nexus, geolokace a díry v časoprostoru

Tento příběh je o mé neplánované návštěvě na souostroví Nizozemských Antil v Karibiku během mého výletu Prahou. A opravdu se stal. Do písmene tak, jak ho zde popisuji.

Jel jsem zpátky domů přes celou Prahu. Nexus jsem měl téměř vybitý, proto jsem vypnul GPS a sledoval cestu pomocí geolokace z mobilní sítě.

Když v tom se to stalo. Můj telefon mi taktně sdělil, že jsem se přemístil v časoprostoru.

Snažil jsem se zachovat duchapřítomnost a několikrát My Location na mapách ověřoval. Mí přátelé na Latitude běžně bývají pár kilometrů daleko. Nyní mi systém oznamoval, že jsou ode mne na několik tisíc kilometrů. Cítil jsem se strašlivě sám.

Nejednalo se chybu, kdy vás telefon lokalizuje dál o několik ulic nebo do vedlejšího města. Teď to bylo jiné. Horší. Byl jsem na jiném kontinentu. Vlastně ani to ne. Ostrovu o délce nějakých 40 kilometrů se dá stěží říkat kontinent.

Santa Rosa
, říkal mé nové adrese nápis v mém Nexusu. Karibik. Nizozemské Antily nedaleko pobřeží Jižní Ameriky. Vzpomněl jsem si na Robinsona Crusoa.

Kdybych neměl Android, možná bych takovému detailu ani nevěnoval pozornost. Ignoroval bych fakt, že jsem na opačné polokouli a dál bych čekal na tramvaj číslo 51, která mě má za chvíli odvézt domů.

Jenže s Androidem je to jiné. Vzpomeňte si, kolik aplikací je na určení polohy více či méně závislé. Nedávno jsem o některých z nich psal.

Třeba takový Pubtran, ten se z dobře použitelné aplikace stane neohrabaným nástrojem a přestane vám nabízet zastávky z okolí (myslím ty pražské zastávky, nikoliv zastávky v Santa Rosa - pokud tam tedy nějaké tramvajové zastávky vůbec mají).

Aplikace Pražské MHD se stane nepoužitelnou zcela, protože ruční zadání polohy neumožňuje vůbec.

Ani aplikace Foursquare nefungovala, jak bych si přál. V okolí na Santa Rosa nenašla žádná místa pro check-in. Ostrov vypadal opuštěný. (Později jsem zjistil, že zas tak opuštěný není a na celém ostrově je asi 50 Foursquare míst, jenže mě časoprostorová trhlina vyvrhla daleko o nich.)

Naštěstí aplikace Gowalla (hravější obdoba Foursquare) mi nabídla přístřeší v hostinci Iguana. Schoval jsem se do něj, abych v něm počkal na příjezd své tramvaje.

Nebudu vás již déle zdržovat a povím, jak můj příběh dopadl. Měl šťastný konec. Po chvíli jsem se přemístil zpět do Prahy. Stejně rychle a náhle, jako jsem z ní zmizel. Tak totiž geolokační díry v časoprostoru fungují.

A poučení?

Geolokace usnadňuje uživatelům život. Ale není mrška spolehlivá. Pokud jí budou vaše aplikace bezvýhradně věřit, pokud neumožní zadat polohu ručně, pokud neuvěří uživateli, který tvrdí, že je stále v Praze, ačkoliv jeho telefon věří, že je na opačné polokouli, potom vaše aplikace nebude vždy fungovat správně.

Nebude spolehlivá a je jen otázkou, zda to nenastane v tu nejnevhodnější dobu. Pamatujte na to, až budete nějakou aplikaci s podporou geolokace vyvíjet.

3 komentáře:

Fuxoft řekl(a)...

Pokud k necemu podobnemu dojde, pak staci vylezt pod otevrenou oblohu, zapnout GPS a tim nejenze opravite polohu pro sebe, ale i pro vsechny ostatni uzivatele Androida, kteri se na tomtez miste budou pozdeji vyskytovat.

Je to cele zpusobeno tim, ze na tom ostrove ma nekdo WiFi se stejnym SSID jako bylo ve vasem okoli.

Martin Hassman řekl(a)...

...a pak budou pro změnu obyvatelé toho ostrova přenášeni do Prahy, to bude sranda 8-)

Já měl wifi vypnutou, takže k tomu zmatení muselo dojít na úrovni BTS.

Jinak klasickou chybou, kterou jsme pozorovali my z Prahy 6, bylo metro A, které na úrovní Dejvická-Hradčanská lokalizovalo do Kladna. Ale takový malý úlet člověka nepřekvapí.

Dan Franc řekl(a)...

Vyborny :) Me zase obcas Androidi navigace urputne taha polsko/ukrajinskym pomezim, nepomaha vubec nic... po nejake dobe, tak 10 min, se zase vzpamatuje.. .