středa 31. března 2010

Nechte se zaměstnat u Google jako vývojář nebo produktový manažer

Podle informací z českého Googlu jsou k dispozici nějaká pracovní místa speciálně pro Čechy a Slováky, včetně vývojařiny! Obnáší to sice přesun do jejich mezinárodního sídla v Zurichu, ale dle mého názoru se jedná o zkušenost, která vám otevře okna do světa, ve kterém se tvoří budoucnost netu. Když nic jiného, doporučuji projít si přijímacím řízením u Google, kdysi jsem ho kus také absolvoval (a z vlastního rozhodnutí nedokončil :)), je to zkušenost sama o sobě.

The role: Software Engineer, Czech/Slovak Speaker

Software Engineers have a penchant for solving complex and interesting problems. Google is much more than search, and our mission has much a greater scope. To handle information at the scale of the web requires ideas from just about every area of computer science, including information retrieval, artificial intelligence, natural language processing, distributed computing, large-scale system design, networking, security, data compression, user interface design, etc. Více zde.

The role: Product Manager, Czech Republic

As a Product Manager at Google, you bridge the needs of our customers (users, advertisers and partners) and the creativity of our engineering teams. You combine outstanding product vision with the hands-on technical skills to work with engineers and deliver new products and features quickly to the Czech market. This role is to work specifically on the development of our products for the Czech Republic. The role will be based in Zurich, Switzerland. Více zde.


Žádné komentáře: