neděle 28. června 2009

Soutěž o nejlepší možné budoucí podoby města Mělníka

Konference určená zejména zájemcům o architekturu a kreativní využití online technologií proběhla 25. června 2009 v pražské galerii DOX. Nastartovala dlouhodobý projekt, v kterém se budou odborníci i nadšenci v oboru architektury a urbanistiky zabývat problémy českých měst, doporučeními mezinárodního fóra Future Cities pro městský rozvoj a možnostmi využití nových technologií při tvorbě „měst budoucnosti“. V soutěžní části projektu budou účastníci používat pro prezentaci návrhů vizuálních změn podoby měst volně dostupné nástroje Google, jako jsou Google Earth, Google Maps, Sketchup, Blogger a YouTube.
... Pokračování

Zaslání soutěžních prací

Soutěžní práce zasílejte od 29. července do 31. srpna na adresu futurecities@gug.cz v následující podobě:

  1. Vaše jméno a cca 1 větu o vás
  2. Komentář k soutěžní práci o délce nejvýše 2000 znaků.
  3. Odkaz na fotografie nebo video stávající lokality, nahrané do Webového alba Picasa nebo na YouTube
  4. Odkaz na snímky nebo video vašeho nového modelu v Google Earth, nahrané do Webového alba Picasa nebo na YouTube
  5. Odkaz nebo odkazy na na prostorový model nebo modely nahrané do Galerie 3D objektů.

Vystavení soutěžních prací


Soutěžní práce budou od 29.7. vystaveny na adrese http://futurecities.gug.cz , kde bude možné je i komentovat veřejností.

Nástroje pro soutěž


Soutěž o nejlepší možné budoucí podoby města Mělníka nabízí soutěžícím k použití řadu nástrojů a služeb společnosti Google:

Google SketchUp (http://sketchup.google.com/) je výkonný software pro operační systémy MS Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X, který je uživatelsky orientovaným nástrojem pro tvorbu, úpravu a sdílení 3D modelů. Prostorové budovy budov je možné snadno umístit do reálných míst například v geografických informačních systémech. Ve srovnání s dalšími programy pro 3D modelování vyniká snadností jejich tvorby a možností kooperace s dalšími službami a systémy, právě proto je široce oblíben nejen mezi neprofesionály, ale například i ve veřejné správě či školství.

Google Earth (http://earth.google.com/) je virtuální globus, který zobrazuje satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie ve vnějším vesmíru i oceánské příkopy na mořském dně. Jeho prostřednictvím můžete kromě jiného i zobrazovat a sdílet prostorové modely budov, jak reálných, tak plánovaných, a vytvářet tak snadno a rychle i své vize. Sdílení takovýchto vizí může pomoci nejen při tvorbě územních plánů, ale i občanské společnosti k participaci na vývoji regionů.

Google Galerie 3D objektů (http://sketchup.google.com/3dwarehouse/) je celosvětové online úložiště 3D modelů umožňující vyhledávání a které obsahuje modely od budov přes vesmírné lodi až po abstraktní umění. Modely si může kdokoli stáhnout a otevřít například v programu Google SketchUp. Prostorové modely budov pak lze také zobrazit v aplikaci Google Earth.

Webová alba programu Picasa (http://picasaweb.google.com/gallery.sketchup) je celosvětové online úložiště obrázků a fotografií, které můžeme využít jako album pro dokumentaci návrhů.

YouTube (http://www.youtube.cz/) je celosvětové online úložiště videí, které umožňuje vyhledávání a sledování videa mnoha způsoby,ať už v prohlížeči osobního počítače, ale také na mobilních zařízeních. V rámci této služby je také možné navazovat kontakty s ostatními uživateli YouTube v rámci sdílených zájmů. Vytvořené video lze snadno šířit po celém světě i na vlastních webových stránkách, kam je možné je snadno vkládat.

Pro práci se službami Google potřebujete Účet Google

Účet Google je jednotný přihlašovací systém, který vám umožňuje přístup:

  • k bezplatným produktům Google, mezi které patří iGoogle, Gmail, Skupiny Google, Picasa, Historie webu a další,
  • ke službám AdWords a Google Checkout.

Pokud jste některé z těchto produktů využívali již dříve, Účet Google již máte. Chcete-li vyzkoušet nové produkty Google, jednoduše se přihlaste pomocí stávajícího Účtu Google.

Uživatelské jméno k vašemu účtu je e-mailová adresa, kterou jste zadali při vytváření svého Účtu Google. Používáte-li službu Gmail, přihlaste se pomocí uživatelského jména služby Gmail.

Pokud Účet Google nemáte, můžete si jej vytvořit nyní (https://www.google.com/accounts/NewAccount?hl=cs).

Poznámka o službě Gmail: Když se zaregistrujete ke službě Gmail, získáte Účet Google, který vám umožní přístup ke všem výše uvedeným produktům Google. Až budete vyzváni k přihlášení, jednoduše zadejte uživatelské jméno a heslo služby Gmail. Ačkoli vytvoření Účtu Google vám automaticky nezajistí přístup ke službě Gmail, službu Gmail můžete do svého stávajícího účtu kdykoli přidat. Služba Gmail nenahradí vaši aktuální e-mailovou adresu, stane se však primární adresou ve vašem Účtu Google.

Google SketchUp

Aplikaci Google SketchUp si nejprve musíte stáhnout (http://sketchup.google.com/download/index.html), jde o bezplatnou aplikaci pro operační systémy MS Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X (10.4 +).

Další informace o aplikaci Google SketchUp naleznete na adrese http://sketchup.google.com/product/features.html.

Další informace a výuková videa o modelování pomocí aplikace Google SketchUp naleznete na adrese http://sketchup.google.com/training/videos.html, případně na kanálu YouTube http://www.youtube.com/user/SketchUpVideo.


Google Earth

Aplikaci Google Earth si nejprve musíte stáhnout (http://earth.google.com/intl/cs/index.html), jde o bezplatnou aplikaci pro operační systémy MS Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X (10.4 +).

Další informace o aplikaci Google Earth naleznete na adrese http://earth.google.com/intl/cs/tour.html nebo na kanálu YouTube http://www.youtube.com/user/googleearthweb.Další informace o vkládání prostorových modelů budov z aplikace Google SketchUp do aplikace Google Earth naleznete na adrese http://sketchup.google.com/support/bin/static.py?page=faq.html&hl=cs#q19.

Google Galerie 3D objektů

Galerie 3D objektů je služba aplikace SketchUp, která umožňuje vyhledávat, sdílet a ukládat 3D modely. Vyhledávat a stahovat modely může kdokoli, ale chcete-li přidávat vlastní, je třeba se přihlásit pomocí svého účtu Google.


Žádné komentáře: