čtvrtek 7. května 2009

FlashMob - budoucnost reklamy do nasycení

Je to již několik let co všichni mluví o virální marketingu, jenže většina lidi zápasí s tímto pojmem na teoerické hladině. Připadá nám to jako dobrý buzzword stejně tak jako Web2.0 - ale opět ho nikdo neumí pořádně uchopit.
... Pokračování

O virální marketingu se začalo nejvíce mluvit v době po úspěšném zavedení videoserveru YouTube. Tento druh propagace využívá lidi a jejich kontaktů pro šíření informace. Stačí vymyslet chytré, vtipné a zajímavé sdělení (většinou video) a podnítit uživatele internetu aby si ho sami posílali. To probíhá většinou v pracovní době (spolu s inspirujícím prezentacemi), pomocí emailu a vyznačuje se množsvým emailových adres v těle emailu spolu se slovy "Fwd:" a "Re:" :-) Lidi se zkrátka rádi podělí o zdánlivě zajímavé věci..

Ve videu je značka řečena přímo, nebo je otázkou času kdy vyjde z amatersky natočeného videa , že šlo o čistě profesionální zakázkovou práci.

Flashmob je druhým pojmem který je poněkud nový a možná většině lidí neznámý, ačkoliv se s ním již setkali (ne přímo osobně, ale třeba zprostředkovaně). Cílem je seskupit v jeden okamžik velký počet lidí na jedno místo vykonávající stejnou činnost, která je naprosto absurdní a nevšední narozdíl od ostatních. Všichni účastnící spiklenecky pokukuji jsou rádi za účast v něčem tajném - jiném - zajímavem. Zbytek netušících lidí jen zmateně pozoruje co se to zrovna děje. Po skončení se všichni rozejdou, nejlépe neorganizovaně.

(Více se rozepíšu v jednom z připravovaných článků, nyní chci ukázat jak svěle se této myšlenky chopila britská firma T-Mobile a vytvořila tento spot):Stalo se tak 15 ledna na stanici v Liverpoolu, kdy 400 tanečníků vpadlo do běžné všední nudy a stereotypu. Dokázala příjemně narušit celý den, tak aby o tom mohli mluvit svým známým že byly u toho. Stejné pocity zažívají cestující v autobuse, kteří jedou kolem nehody - vytrhnutí ze steretoypu. Líbí se mi ta pravá radost lidí, kteří se přidají nebo jen tak postávají a usmívají se. Jako kdyby všechny spojila hudba - a přitom stále jde o reklamu. Část tohoto sestřihu běžela v televizi, takže šlo jen o rozšíření okruhu působnosti - jinak stále hlavním cílem je internet.

Splňuje to základní princip flashmobu (najednou moc lidi, dělají stejnou věc, pak se rozejdou), virálnosti (kolik lidi si to asi přeposlalo a přepošle), navíc toto video mělo dohru. Na Facebooku vznikla událost, která přílákala 12 000 (!!) lidi, kteří si akci chtěli zopakovat. Bohužel to nemělo ten správný efekt. Ale považte. Jedna firma dokázala ovlivnit myšlení více než deseti tisícům lidí, kteří neváhali a šli v určitou dobu někam.. Je zde vidět určitý hlad po něčem typu "být u toho"Nakonec po 15 minutách policie usoudila že tento dav musí nějakým způsobem rozpustit.(se nedivim)

A to není vše. Po úspěšném videu přichází ještě lepší propagace a ještě lepší akci.

Využili známost akce a odkázali na ní ve svých reklamách. Video bylo zveřejněno pouhé 4 dny před akcí.Taky kdo by se nechtěl zúčastnit, že ?T-Mobile Sing-along Trafalgar SquareMezi lidi bylo rozdáno přes 2000 mikrofonů. Opět můžete vidět skvělou práci, která je více virální než čistý flashmob. Navíc využití téměř typické anglické písničky, pocitu toho být u toho, přítomost zpěvačky P!INK, zazpívat si, odreagovat se. To jsou všechno parametry, které dnešní unavená společnost všemi nutícimi prostředky ke koupi produktu, hledá :-)

Jsem rád že taková videa vznikají, bohužel že ne v České republice.

Máte chuť udělat virální reklamu nebo jen vyzkoušet flashmob pro podporu Vaši značky. Můžu poskytnout konzultaci či pomoc zorganizovat, více na codeasi+viral@gmail.com.

Převzato s laskavým souhlasem autora z jeho blogu codeasi.blogspot.com.

1 komentář:

Ivan Kutil řekl(a)...

z posledni vět:
Pokud teda máte zájem, správny mail je codeasi+viral@gmail.com