středa 10. září 2008

Tak nám fotograf Richard Špitt bojkotuje Google Chrome

Sice nám tvrdí:

The authors of this website decided to make the whole site unavailable for Google's browser Chrome. At the moment, Google is the owner of the biggest collection of data about the internet usage in this world. This collection of data will continue to grow, if you use this data collection engine Google calls a "Browser". Furthermore, it is unacceptable for us, that Google tried to claim rights on contents published in the internet with perky terms in the EULA of the first publication of this browser. A detailed statement in german language is available. We, as authors for the internet, are still waiting for a better apology than this "it was a clipboard mistake" statement.

Ale klidně na své stránky vkládá videa z YouTube ;-)


4 komentáře:

MAILA7 řekl(a)...

Tak vida, a já si myslel, že požadavkem autora stránek je kvalitní zobrazení ve všech prohlížečích. Jeho (a jiných) jednání mi připadá naprosto nesmyslné, tak zkrátka jeho stránky již nemůžu navštěvovat, protože jsem přešel na prohlížeč Chrome.

Napadá mne jeden příklad: Napíšu si vlastní prohlížeč a na své stránky dám přístup jen z něj. To bude něco.

Jan Šeda řekl(a)...

Pravě naopak, jednání toho fotografa je pochopitelné a správné. Google tohle dementoval velmi vágně a špatně. EULA byla velká chyba a Google to měl jasně říci a omluvit se. Jednání na té stránce chápu, sice já bych to neudělal, že bych to zakázal, ale chápu autora a má na to plné právo. Spíše je divné, že někdo se nad tím podivuje. Google má plné právo vydat svůj prohlížeč i s tak špatnou EULA, jako se mu to povedlo a lidi to nemusí přijmout. Totéž platí zde. Je to jeho právo a ostatní jej musí respektovat, pokud tím neporušuje zákon.

Janek řekl(a)...

Honzo, stejně jako přiznáváte právo Špittovi na bojkot Chrome, musíte přiznat i jeho kritikům právo na názor. Nikdo mu právo na bojkot neupírá, jen je v kontextu s jeho využíváním služeb YouTube poněkud absurdní.

Jan Šeda řekl(a)...

Já ho nikdy nikomu upírat nebudu, ale zase na druhou stranu si ho budu i sám pro sebe nárokovat. Jinak nechápu, co je na tom divného, že používá YT a bojkotuje Chrome. Jako že je to všechno pod Google? A co má být? Taky žijeme pod jedním státem ČR a některé věci nám vyhovují a některé jsou špatně. Neznamená to ale, že nebudu kvůli některým excesům využívat jinak ostatní dobré služby státu. Totéž platí i zde. Pokud je to dobrá služba a já jednám podle podmínek a zákona, tak je to v pořádku. A když se mu nelíbí Chrome, fajn, je to ok, ale líbí se mu YT. Že to pak je pod Google, který to skoupil, to už je jedno. To je záležitost Google a ne uživatelů, kterým může být ukradené, zdali Chrome je pod Google a nebo YT pod MS nebo kýmkoliv dalším. Jim jde o služby a podmínky.