pátek 12. září 2008

OpenSocial API

OpenSocial API je API, které v současnosti vyvíjí Google spolu s komunitou. Cílem API je mít přístup k přátelům a informacím o nich. To vše na jakékoliv stránce.

... Pokračování

V době psaní tohoto článku je OpenSocial API ve verzi 0.7.Weby podporující OpenSocial API:
myspace.com, fotoflexer.com, ilike.com, orkut.com, rockyou.com, hi5.com, ning.com, ... 

Kompletní seznam webů, které OpenSocial API podporují, nebo jeho podporu plánují, naleznete na code.google.com/apis/opensocial/partners.html

Některé weby připravily pro vývojáře prostředí, aby se vývojáři mohli s API seznámit a být připraveni jakmile bude API plně funkční a podporováno. Mezi jinými jde o orkut.com, myspace.com, hi5.com a mnohé další. Kompletní seznam vývojových prostředí, včetně verze API, kterou používají, naleznete na code.google.com/apis/opensocial/gettingstarted.html

Orkut.com

Orkut.com nabízí pro vývojáře pískoviště. Zde je možné zkoušet a testovat možnosti OpenSocial API, včetně možnosti vytvářet kompletní aplikace.

Pískoviště na orkut.com je zatím beta a počet vývojářů je omezen. Možnost vytvoření vývojářského účtu je na code.google.com/support/opensocialsignup

Před vytvořením účtu je potřeba mít klasický orkut účet (je možné jej zdarma vytvořit na orkut.com).

Hostování OpenSocial aplikací

Stejně jako je možné OpenSocial využívat, je možné i OpenSocial aplikace hostovat. Pokud chcete na svých stránkách hostovat OpenSocial aplikace třetích stran, je nutné splnit několik podmínek.
Prvním krokem je Vašim uživatelům umožnit přidat OpenSocial aplikaci na jejich stránku. To můžete udělat vytvořením speciální složky, možností vložit URL apod.

Pro používání OpenSocial aplikace, Vaše stránky musí podporovat specifikace OpenSocial API (code.google.com/apis/opensocial/docs/spec.html), tj. musíte propojit informace o Vašich uživatelích s rozhraním OpenSocial, tak aby OpenSocial mohlo k datům přistupovat a případně je i měnit. Stejně tak je možné používat na Vašich stránkách i data z jiné OpenSocial sítě.

Rozhraní OPENSOCIAL poskytuje následující vlastnosti:
• Přidávání a odebíraná přátel 
• Přidávání a odebírání aplikací 
• Ukládání činností 
• Získání činností uživatele a jeho přátel 
• Ukládání a opětovné získávání dat v rámci aplikace a v rámci jednoho uživatele v jedné aplikaci. 

Shindig
 Shindig je projekt, který implementuje OpenSocial na úrovni serveru (Apache). Díky tomuto projektu lze snadno hostovat OpenSocial aplikace. Více informací naleznete na domovské stránce projektu: http://incubator.apache.org/shindig/

Jak na to

Před samotným vývojem OpenSocial aplikace, Google doporučuje několik bodů, které by každý vývojář měl mít na paměti.  

1. Rychlé seznámení
 Aplikace musí být zřejmá na první pohled, řekněme během prvních třiceti vteřin. Zároveň by však měla být jednoduchá a mělo by být jasné, o co v aplikaci jde. Je tedy dobré se při prvním použití vyhnout složitým nastavením apod.
Aplikace samotná by měla obsahovat zábavný a zajímavý obsah. Také samotný uživatel by měl mít určitou kontrolu nad aplikací – možnosti si ji nastavit, přidávat a měnit obsah apod.

2. Vzhled a ovládání
Při používání různých OpenSocial aplikací zjistíte, že každá používá svoje vlastní uživatelské rozhraní. Pokud začnete budovat svou vlastní aplikaci, rozhraní by mělo mít známé fonty, tlačítka apod., aby uživatel měl pocit něčeho známého. Na druhou stranu se však neobávejte originality!

3. Seberealizace
Stránka profilu umožňuje uživatelům ukázat ostatním uživatelům, kdo jsou, jejich zájmy a vkus. Takto mohou uživatelé nalézt nové přátele s podobnými zájmy. 

4. Dynamika
OpenSocial aplikace nejsou jen statická stránka s profilem uživatele. Aplikace se mění změnami, které provádí jednotlivý uživatelé nebo při změně obsahu. Takové změny udržují aplikaci zajímavou a proto, je důležité uživatelům interakci s aplikací umožnit.

5. Aktivita přátel
Jednou z možností jak udržovat aplikaci dynamickou a společenskou je zobrazování aktivit přátel. Takto můžete uživatelům umožnit ukázat, co s aplikací dělají jejich přátelé, což vede i k aktivitě z jeho strany a aktualizacím obsahu aplikace.

6. Prozkoumávání uživatelů
Jednou z nejčastějších činností uživatelů je prozkoumávání profilů ostatních uživatelů. Proto je důležité umožnit snadné procházení profilů ostatních uživatelů. Stejně tak stojí za zvážení, zda nerozšířit okruh i na přátele přátel. Takto lze dát uživateli příležitost pro získávání nových přátel a obsahu.

7. Komunikace
Prozkoumávání aktivit ostatních uživatelů často vede ke komunikaci. Umožněte tedy formu komunikace. Komunikace může mít mnoho podob. Můžete uživatelům umožnit vkládat komentáře či vložit odkaz na stránku s emailem nebo IM. Případně můžete umožnit přímou komunikaci mezi uživateli např. pomocí soukromých zpráv.

8. Komunita
Jak roste počet uživatelů, hledání mezi nimi se stává víc a víc obtížnější. Při návrhu aplikace byste měli umožnit třídit přátele do skupin či komunit. Nejčastější skupiny bývají rodina, přátelé s podobnými zájmy v okolí a přátelé s podobnými zájmy napříč všemi uživateli. 

9. Skutečný svět
Dobře navržená OpenSocial aplikace umožňuje, kromě seberealizace a komunikace, řešit problémy skutečného světa. Např. pokud hledáte dobrou knihu, není snazší zeptat se přátel místo prohledávání knihovny?

OpenSocial API

OpenSocial nabízí dvě API:
Javascriptové API, které spouští kód na straně klienta a RESTful API na straně serveru.

Javascript API:
Javascript API používá namespace opensocial. Při použití javascriptu není potřeba hostovat OpenSocial aplikaci na vlastním serveru.
Javasript API umožňuje tři základní funkce:
Lidé – možnost získat informace o uživatelích a vztazích mezi nimi
Aktivity – možnost získávat informace co uživatelé dělají
Uchování dat – možnost uchovávat data o uživatelích

RESTful API
RESTful API nabízí stejné možnosti jako Javascript API a navíc:
Interakci mezi servery pomocí RESTful AtomPub protocol (www.ietf.org/rfc/rfc4287.txt)
Ověřování uživatelů pomocí OAuth (oauth.net/core/1.0)


OpenSocial je gadget

Google Gadgety jsou malé aplikace, které lze umístit přímo na stránky. OpenSocial aplikace jsou druhem gametů. Je tedy možné využívat možností gametů (JavaSript namespace gadgets). Stejně tak je možné současné gadgety rozšířit o funkce z OpenSocial.
Pro první pokusy s OpenSocial aplikacemi je možné použít, mimo jiné, Google Gadgets Editor na
code.google.com/apis/gadgets/docs/gs.html#Scratchpad

Více informací o gametech lze získat na http://code.google.com/apis/gadgets

Závěrem

V tomto úvodním článku jsme si představili OpenSocial API a vyznačili několik bodů jak OpenSocial aplikaci vytvořit.

Zajímavé odkazy
Hlavní stránka OpenSocial API: code.google.com/apis/opensocial
Přehled API: code.google.com/apis/opensocial/docs/index.html
Komunita okolo OpenSocial API: groups.google.com/group/opensocial
Reference: code.google.com/apis/opensocial/docs/0.7/reference

Ukázky OpenSocial na techcrunch.com:
www.techcrunch.com/2007/10/31/google-opensocial-image-gallery

Zdroj: code.google.com

Žádné komentáře: