úterý 2. září 2008

Nový prohlížeč Google Chrome se povedl

Google představil svůj nový open source webový prohlížeč Chrome oficiálně v pondělí 11 hodin pacifického času (podívejte se na záznam) a tedy od našeho úterního večera je k dispozici ke stažení i v české beta verzi na www.google.com/chrome a je k dispozici i český popis.Instalace je svižná, ale pokud povolíte Chrome během instalace implicitně zkopírovat z výchozího prohlížeče historii prohlížení, uložené webové stránky a hesla, musite při rozsáhlých archivech počkat na jejich zpracování. Díky tomuto importu je pak načítání oblíbených stránek neobyčejně rychlé.Zatím je k dispozici verze MS Windows, na verzích pro Mac OS X a Linux se pracuje. Tvůrci o svém nové prohlížeči napsali:

Samotné okno prohlížeče jsme navrhli tak, aby se s ním pracovalo jednoduše a efektivně. Většinu lidí samotný prohlížeč nezajímá. Je to pro ně jen nástroj pro spuštění toho důležitého – stránek a aplikací, které tvoří web. Stejně jako klasická domovská stránka Google je i Google Chrome čistý a rychlý. V ničem vám nepřekáží a dostane vás tam, kam chcete.

"Pod kapotou" jsme pak vytvořili základ prohlížeče, na kterém mnohem lépe fungují dnešní složité webové aplikace. Protože každá karta funguje na vlastním izolovaném prostoru, mohli jsme zabránit tomu, aby jedna karta „spadla“ kvůli jiné, a zajistit tak lepší ochranu před nebezpečnými stránkami. Celkově jsme zvýšili rychlost a "pohotovost". Také jsme vytvořili V8, účinnější javascriptové jádro, aby pohánělo novou generaci webových aplikací, které v dnešních prohlížečích ještě ani nejsou možné.

Ale to je teprve začátek – Google Chrome ještě zdaleka není hotový. Tuto beta verzi pro Windows jsme vydali, abychom rozpoutali širší diskusi a co nejdříve slyšeli vaše názory. Pilně pracujeme také na vytvoření verzí pro Mac a Linux a budeme pokračovat ve zvyšování rychlosti a spolehlivosti nového prohlížeče.

Za spoustu věcí vděčíme mnoha opensourcovým projektům a cítíme se zavázáni pokračovat v jejich cestě. Mimo jiné jsme využili součásti z WebKitu od společnosti Apple a z prohlížeče Mozilla Firefox – a v tomto duchu rovněž nabízíme celý náš kód jako open source. Doufáme, že spolupráce s celou komunitou pomůže posunout web o kus dál.

Web se zlepšuje díky novým možnostem a inovacím. Google Chrome je jednou z takových možností a doufáme, že přispěje k dalšímu zlepšení webu.

Ale dost bylo slov. Nejlepším testem pro Google Chrome bude, když si jej sami vyzkoušíte.Aktualizace: Screenshoty české verze Chrome naleznete ve spotu na zkusenosti.gug.cz.

4 komentáře:

Jan Šeda řekl(a)...

No technicky docela zajímavý browser, i když podle mne IE8 je lepší. Ale ta licence dělá z Chrome nepoužitelný software:
------------------------------
11.1 K Obsahu, který odešlete, zveřejníte nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím si ponecháváte autorská práva a jakákoli jiná práva, která ohledně tohoto Obsahu vlastníte. Odesláním, zveřejněním nebo zobrazením obsahu udělujete společnosti Google trvalou, neodvolatelnou, celosvětovou, bezplatnou a nevýhradní licenci k reprodukování, přizpůsobování, upravování, překládání, publikování, veřejné prezentaci a šíření jakéhokoli Obsahu, který předložíte, zveřejníte nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím. Výhradním účelem této licence je umožnit společnosti Google zobrazovat, šířit a propagovat Služby a může být odvolána pro určité Služby, jak je definováno v Dalších smluvních podmínkách těchto Služeb.

11.2 Souhlasíte s tím, že licence zahrnuje právo společnosti Google zpřístupnit tento Obsah jiným společnostem, organizacím nebo osobám, s nimiž má Google smluvní vztahy v oblasti publikačních služeb a používat tento Obsah v souvislosti s poskytováním těchto služeb.

11.3 Berete na vědomí, že společnost Google při provádění požadovaných technických kroků za účelem poskytování Služeb svým uživatelům smí (a) převádět nebo šířit váš Obsah v nejrůznějších veřejných sítích a médiích a (b) provádět takové změny vašeho Obsahu, které jsou potřebné pro přizpůsobení tohoto Obsahu technickým požadavkům připojených sítí, zařízení, služeb nebo médií. Souhlasíte s tím, že tato licence dovoluje společnosti Google provádět tyto činnosti.

11.4 Potvrzujete a zaručujete společnosti Google, že máte veškerá práva, pravomoc a oprávnění nezbytné k udělení výše popsané licence.

Dan Franc řekl(a)...

Jasně, ta licence je špatně... Pokud ale vím, během příštího týdne by měla být "opravená"

Janek Wagner řekl(a)...

Originální licence v EN už byla po kritice změněna. Navíc je definován účel: "Výhradním účelem této licence je umožnit společnosti Google zobrazovat, šířit a propagovat Služby".

Jan Šeda řekl(a)...

Problém, že ta licence je takhle v některých zemích, tedy spíše většine EU, protiprávní. Bylo by poměrně snadné za to Google zažalovat :) Snadno vydělané peníze :)))