sobota 27. září 2008

Google slaví 10. narozeniny

Společnost Google dnes slaví 10 let od svého založení. Skutečnost, že web založený v roce 1998 dnes vlastní pouze Sergey Brin a Lary Page je velmi zajímavá, ale mnohem zajímavější je historie samotné společnosti.

10. narozeniny Google
Jak jistě většina ví, Google je americká společnost sídlící ve městě San Francisco v komplexu zvaném Googleplex. Společnost je díky své dravé a na první pohled ekologické taktice velmi expanzivní a zabírá si stále větší kousky koláčů už nejenom v Americe, nýbrž i na jiných kontinentech.

Absolutní většinu zisků společnosti tvoří webová reklama, která je v současné době vrcholem umu vývojářů pod produktem zvaným AdWords by Google. Funguje tak, že majitel například nějakého Internetového obchodu si zadá reklamu ve výsledcích vyhledávání na Google a navrhne částku za proklik. Pokud si nějaký uživatel vyhledávače pak třeba hledá mobilní telefon, objeví se mu v reklamním sloupci nad a napravo reklamně spjaté stránky, které byly na základě pravidel vyhodnoceny jako nerelevantnější.

Rozepsat se o jednotlivých službách by bylo na mnoho stránek, ale stačí vědět, že jde o velice bohatý souhrn práce zhruba 20 000 zaměstnanců na cirka 64 000 počítačích o prostoru 5062 terabajtů. Výpočetní kapacita Google by mohla utvořit nejvýkonnější superpočítač světa, ale od toho tu americký gigant není. :-)

Do nadcházejících let bych si přál, aby Google šel stále stejnou cestou v tempu rozvoje, poněvadž jsem s ním naprosto spokojený a pokud bude stále docházet k takto rychlému počešťování, tak to bude z hlediska mého názoru jedině dobře, poněvadž se konkurence bude více snažit.

Žádné komentáře: