neděle 3. srpna 2008

Gmail Backup: interview s českými autory užitečné aplikace

Při prohlížení tržiště aplikací Google Solutions Marketpace jsem narazil na nabídku aplikace Gmail Backup, která, jak její název napovídá, umožňuje vytvoření zálohy poštovního účtu Gmail na lokálním počítači. Autory Gmail Backup jsou Jan Švec a Filip Jurčíček, kteří mi zodpověděli na několik dotazů:

Kdy jste vývoj Gmail Backup začali a co bylo prvotním impulsem?

Gmail Backup jsem začali vyvíjet v květnu tohoto roku. Hlavní příčinou vzniku programu bylo vědomí, že máme všechny důležité informace uloženy na GMailu. Často na mailu máme různé potvrzující informace (nákupy, prodeje, ...), dokonce i zálohy některých důležitých dokumentů, návrhy smluv, či prezentací. Čím více bylo těchto informací, tím více jsme si začali uvědomovat problémy, které by nám vznikly jejich ztrátou. Z minulosti všichni víme, že se nelze spoléhat na jakoukoli freemailovou službu - problémy se nevyhnuly webmailu Seznam.cz, proč by se tedy měly vyhýbat GMailu? Bohužel neexistuje žádné standardní a hlavně jednoduché řešení pro zálohování pošty.

Jaké jsou reakce uživatelů a kolik jich již je?

V současnosti jsme ve fázi testování programu. Do vydání verze 1.0 již neplánujeme žádné další nové vlastosti. Tento program má být jednoduchý. Tak jednoduchý, jak jen může být. A hlavně má plnit jednoduchý účel - zálohovat a obnovovat emaily na účty u Google.

Uživatelé mají program rádi, protože plní to co od programu očekávají. Na začátku vývoje jsme si řekli, že když už něco napíšeme, musí jít o "řešení na jediný klik", což se myslím daří. V současnosti máme drobné problémy s některými účty. Častým důvodem je jiná jazyková verze účtu, problémy s formátováním a kódování emailů - mnoho e-mailů, hlavně automaticky generovaných, neodpovídá standardům a je velký problém vymyslet robustní řešení. Ale blížíme se k verzi 1.0, kde by mělo být všechno již vyladěné ;-)

Některé reakce najdete ve forum na našich stránkách www.gmail-backup.com. To je vlastně jediné komunikační rozhraní s našimi uživateli. Nic neskrýváme. Ani chyby. Každý uživatel může nahlásit chybu která ho trápí a my se snažíme ji opravit.

O počtu uživatelů toho moc nevíme. Máme pouze odhady o návštěvnosti stránek viz http://www.toplist.cz/stat/?menu=256&n=745163&kdy=dnes.

Čím se živíte, co studujete nebo kde pracujete?

Oba jsme dříve pracovali na Západočeské univerzitě v Plzni v jednom týmu na Katedře kybernetiky Fakulty aplikovaných věd. Hlavní náplní bylo rozpoznávání řeči, porozumění řeči a dialogové systémy.

Filip Jurčíček, Business Analyst ve společnosti Cleverlance Eneterpsise Solution a.s. (viz http://www.linkedin.com/in/free4internet4tv):

V současnosti se podílím na návrzích SW systémů pro firmy jak Vodafone nebo DHL. Navíc jsem minulý rok obhájil na ZČU v Plzni dizertaci. Od 1. září 2008 budu post-doc na Univerzity of Cambridge u profesora Steve Younga.


Jan Švec, vědecký pracovník ZČU v Plzni, FAV, KKY doplnil:

Já jsem již delší dobu velký propagátor jazyka Python. V minulosti jsem psal velkou sérii článků o tomto jazyce pro server root.cz. Také jsem přeložil oficiální tutorial jazyka do češtiny pod názvem "Učebnice jazyka Python".

Gmail Backup je napsaný v Pythonu, jak jste se k němu dostali a proč právě Python?

Python je velmi "hezký" jazyk. vybrali jsme si ho pro jeho multi platformnost. A zejména proto, že jsme v něm oba již společně dělali například http://code.google.com/p/extended-hidden-vector-state-parser/.

Python je velice čistý jazyk svým návrhem. Rovněž nabízí velké množství knihoven, ať již standardních nebo distribuovaných odděleně. Není s ním problém vytvořit multiplatfomní aplikaci tak, aby jediný kód byl využívaný na více platformách. GMail Backup je např. na Windows distribuovaný jako instalační EXE soubor a na Linuxu jako jednoduchý shellový skript, to vše je generované z jednoho zdrojového kódu.

Žádné komentáře: