úterý 8. července 2008

Kalkulačky online

Kalkulačka se i v době osobních počítačů v řadě škol používá a kalkulačku mají žáci i v mobilech. V MS Windows je aplikace Kalkulačka standardní součástí a existují možná stovky různých dalších aplikací, které jí konkurují či simulují činnost reálných vzorů z dílen HP nebo TI. Kalkulačka je i vhodným projektem pro výuku programování a dnes je jich také plno online.

Kalkulačku můžeme naprogramovat v řadě programovacích jazyků, online jsou kalkulačky většinou napsané v Javě či JavaScriptu. Nedávno jsme psali o Instacalc: online kalkulačce se spoustou možností, i Google funguje jako převaděč jednotek a kalkulátor, a nedávno jsem se rozplýval nad Grafickou kalkulačkou GraphApplet: v jednoduchosti krása. Dnes se podívejte na některé příklady jednoduchých vědeckých online kalkulaček.

Kalkulacka.info

Novinka z dílny Miroslava Pecky, jehož jsme chválili za TextMod: všestranný online modifikátor textů. Padesát poněkud titěrných tlačítek tlačítek, pár konstant a jedna paměť, vyzkoušejte sami:


Kalkulačka na Cifríkově matematice

Na stránkách jednoho studenta UK PedF je plno zajímavých materiálů a také kalkulačka, jejíž javascriptový kód pochází z pochází z Fakulty chemicko-technologické v Chorvatsku. Tlačítka mají příjemnější velikost, funkce zhruba odpovídají předchozí.


Kalkulacka.sms.cz

Portálek SMS.CZ nabízí všechno možné, včetně kalkulačky s ještě titěrnějšími tlačítky, některé mají dokonce dvě funkce. Ničím jiným ale nevyniká. Autor stránek se chlubí cizím peřím a opominul na stránku napsat jméno autora sedm let starého kódu, kterým je Rolf Howarth, copyright patří Hummingbird Ltd.


Calcoolate.com

Tato skutečně cool kalkulačka postrádá tlačítka pro zadávání číslic, čili jen s myší nevystačíte, to je ale snad jediná hypotetická nevýhoda. Obrovskou výhodou oproti předchozím je historie a možnost pojmenování jednotlivých mezivýsledků. Jak jednoduché...Calcr.com

Tato jednoduchá a elegantní kalkulačka má jediné tlačítko s ikonkou koše. Jinak se vše zadává z klávesnice a je tu stejně jako u předchozí i historie. Podporuje tyto funkce: abs, sin, cos, tan, exp, floor, lg|log, ln, lb, max, min, random, round, sqrt, a k dispozici jsou i dvě konstanty PI a E.

MiniCalc

Loňská novinka určená pro Apple iPhone...

SciCalc


... a její barevná konkurence.

eCalc

Tohle je absolutní novinka, která vypadá na první pohled jako favorit:


Google

Přes lákavé možnosti předchozích online kalkulaček nejčastěji používám kalkulačku ve vyhledávači Google:Další kalkulačky v JavaScriptu pro online použití naleznete například na JavaScript.com a určitě jich je ještě plno, kterou doporučíte vy?

Žádné komentáře: