středa 23. července 2008

Encyklopedie Google Knol spuštěna

Když počátkem prosince minulého roku začal Google testovat novou službu Knol jako neveřejnou betu a informoval o ní na svém oficiálním blogu, vyvolalo to řadu spekulací. Dnes byl Knol s podtitulkem A unit of knowledge spuštěn a jistě brzy uvidíme, jak bude úspěšný mezi uživateli i mezi autory. Přiznám se, že po zadání klíčového slova computer jsem dnes zažil značné zklamání: vyhledávač našel v Knol jen jedno heslo. Po více než půl roce beta provozu jsem skutečně čekal více.Editor Knol je poněkud jednoduchý a můžeme říci, že ve srovnání s editorem nedávno spuštěného redakčního systému Google Sites nebo Dokumentů Google vysloveně chudičký. Že by se předpokládala tvorba hesel vně Knol a pak jen copy´n´paste? Nebo není zájem o multimediální obsah? A proč už konečně Google ve svých produktech nepoužívá unifikovaný editor?!Každé heslo má rozsáhlé možnosti nastavení pravidel, překvapivě tu ale chybí možnost zadání metadat.Nápověda Knol je napsána jako hesla přímo v Knol s autorem Knol Help.Úroveň hesel nápovědy je pak, kulantně řečeno, někdy na pováženou, zvláště v souvislosti s dalšími produkty Google je například text z hesla Inserting tables into a knol poněkud absurdní (všimněte si i nekorigovaného překlepu v prvním slově):

Currentl,y the text editing toolbar of your knol does not have an "Insert Table" button. Tables are a very useful way to present information, and as an author you may want to start using them immediately in your knols. This knol explains one of the many ways tables can be inserted right now. This involves creating a table outside of Knol, and then inserting it into your content.

To illustrate this process, I will use a popular text editor, Microsoft Word. I created the table below using Word and copied it (by right-clicking on the square icon in the upper left corner of the table and selecting [Copy] from the drop down menu). I then opened the browser window containing this knol and clicked the [edit] tab.

With the text of my knol now editable, I pointed the cursor at the location I wanted the table to be inserted (a few lines below this sentence) and pasted it into the knol (by right-clicking and selecting [Paste] from the drop down menu).

Jako riziko můžeme hodnotit i skutečnost, že obrázky z některých hesel jsou umístěny zcela mimo datová centra Google. Přitom editory například Bloggeru, Dokumentů i Sites se snaží autory vysloveně donutit k uložení obrázků v úložištích Google.

V okně editoru pro vložení obrázků je pak také nečekaná rarita: možnost vložení karikatury z The New Yorker podle jejího ID (pouze jedna karikatura v jednom knolu). To by mohlo signalizovat strategii vůči dalším majitelům obrazového materiálu.

1 komentář:

Jan Šeda řekl(a)...

Mě se osobně tento krok Google vůbec nelíbí, protože na jednu stranu má slovní proklamace ohledně podpory open source a otevřenosti a na druhou stranu je kompletně uzavřený a snaží se kumulovat všechno jen pod sebe. Proč raději nepodporovat Wiki a nezapojit se do jejího rozvoje a pomoci ji vylepšit a zaštítit ji? Myslím, že Google má interně mnoho snah a trendů a tento mi přijde jako špatný, kdy je v duchu "všechno ovládnout" a je naprosti v rozporu s jejich heslem "Don't be evil".