neděle 15. června 2008

Google a nenávratně blížící se Mozilla Firefox 3

O tom, že již velmi dlouho se pracuje na vývoji nové Mozilla Firefox 3 ví jistě každý, který sem tam zavítá na zpravodajské servery. Poněvadž Mozilla Firefox patří mezi velmi rychle rostoucí projekty Mozilla Corporation, není od věci si všimnout vtahu Google k tomuto alternativnímu prohlížeči webových stránek.

Mozilla Firefox vznikla 9. listopadu 2004, jako odnož slavného balíku Mozilla Suite. Celý projekt byl původně dílem 2 lidí, kteří následně dokázali dobít svět s jednoduchým prohlížečem, který měl jako jediný v té době otevřený kód, což se postupem času stalo doménou i pro Google, který si na otevřených licencích výhradně zakládá.

Uvedeme-li si možnosti například Internet Explorer 7, který je v současné době poslední stabilní verzí pro OS Windows a navštívíme například webovou aplikaci PicasaWeb Google, zjistíme, že Internet Explorer neumí spouštět prezentace, z čehož plyne první důvod. Google potřebuje prohlížeč, který se bez obcházení dokáže přizpůsobit a spustit obsah i bez speciálních fixačních souborů kaskádových stylů.

Jako třetí příčinu je nutno nahlédnout do duše společnosti, ze které vychází velmi silná kreativita a tak trochu odpor ke všemu, co by mohlo konkurovat, tedy i k Microsoft, který má kapitál na to, aby ohrozil růst společnosti na Internetu, ale zároveň se musí jednat o odpor, který se nijak nedotkne uživatele, proto se většina projektů vyvíjí speciálně pro projekty Microsoft, jako například v Calendar Google existuje pro Microsoft Office Outlook program na propojení s kalendářem Calendar Sync, který propojuje kalendář klienta s kalendáři Google.

Pokud máte zájem si vyzkoušet nový prohlížeč, rozhodně se zúčastněte světového rekordu stažených kopii nového prohlížeče Mozilla Firefox 3 dne 17. 6. 2008 a vyzkoušejte v praxi s Google.

Žádné komentáře: