pondělí 23. června 2008

Google, Gug a hromady jídla

.... aneb Prague Food Festival, kde jsme za gug.cz vypomáhali na stánku Google, který byl partnerem této demonstrace jídelní síly českého národa. Potkali jsme se tam v tandemu Dana, se kterou mj. můžete setkávat při nahrávání našich akcí, jinak ajťačka tělem i srdcem, a já.

Kombinace virtuálu a smyslových požitků byla celkem divoká a možná o to víc jsme lidi zajímali. Na našich terminálech jely na plné pecky Mapy („Mapy.GOOGLE.cz, paní, jen to slovo g-o-o-g-l-e tam ještě musíte napsat!“ ... „No já vím mladej pane, šak mi už sedumdesát bylo, ale mejl a mapycézet umím!“). Earth se taky líbila („Miláčku, ten Hvar je nějaký moc bílý, není tam moc sucho?“ „Tak počkej tady dole je to trochu zelenější, jak že se to jmenuje – jo Korčula.“ „A miláčku, tady na té Korčule, tenhle bílý proužek u vody, není to nějaká hezká plážička?“ „No a že máš recht... asi to je nějaká tajná býč.. tam chci, kašlem na Hvar!“)

Pár cizinců se na mapách naučila češtinu, někteří si u toho odžili mírný šok. („Vot Serjoža, pasmatrí na nášu daču, jak to vypadá ze satelitu.“ „Daču vidím, ale co to je proboha tady vedle???!!“ „No to je přeci soused, Ivan Ivanovič a jeho dům.“ „No to vím, ale co to má na zahradě??!!“ – ukazujeme funkci Zoom a Serjoža jde do mdlob: „Ten chlap tam má zaparkovanej TRYSKÁČ!!!“)

Měli jsme i nejednu vizitu z Google světa. Fakt-krásnej (aspoň tak nám ho později zhodnotila hosteska Kristýna z Nomenu) bloňďák, který vyvíjí v sídle Googlu, na nás upírá vyšokovaný pohled: „Google is in the Czech Rep??!! You must be kidding me. Where are they located? Let’s go there!” “Ale Andy, je sobota. Navíc večer.” “No a, jdem do českýho Googlu! Doufám, že tam mají taky jídlo zdarma, co?“).

Zároveň jsme si udělali i spoustu práce ☺ Vzniklo pár nových dotazů na gug.cz (nutno říci, že dnes už všechny zodpovězené – díky všem!) a dokonce nám pár borců hlásilo, že nejen googlují, ale už i gugují. Kristýnino plánování cesty po Státech za pomoci Moje Mapy se zvrhlo v demo, jež se dále zvrhlo v tlachání o Americe s intenzivním vizuálním doprovodem. Paní z L.A. nám pak obsadila terminál a pomocí StreetView se projížděla po rodném městě. V tu chvíli jí byla celá Praha upřímně ukradená, takže nebylo úplně snadné jí vrátit do Žofínské reality.

Ještě zábavnější bylo, když naše Dana velmi trpělivě vysvětlovala nejen mapy, ale i další aplikace jednomu pánovi, jenž působil trochu, no, Google nepolíbeně. Pán přišel i druhý den a Dana utrpěla lehčí slabost v kolenou, když jsem jí ho představil jako vedoucího českých vývojářů v Google (zdravíme tímto Honzu do Krakova!)


Zastávku u Brna pak podrobujeme testu sofistikovanosti map a vyrábíme těžce funkcionálně přeplácanou mapku (obrázky, videa, trasy, landmarky nejrůznějších typů, uch!) pro moje kamarády, až k nám na konec světa pojedou příští víkend na dýchánek. Dredatý cestovatel kolem světa Jimmy následně ukazuje všem přítomným, jak pomocí MyMaps (ano, hodili jsme mu to do angliny, sorry cz Google!) dává celému světu echo na svém blogu, kde už byl a kam se ještě chystá. Lidi ho žerou víc než mne, což mne míchá. Ale jen trochu.

Nicméně největší radost mi udělala asi tahle děvenka.. jen co nás zaregistrovala, vrhla se ke klávesnici... a po pár minutách to byla ona, kdo vysvětloval všem okolo, jak se hledá její škola v Podolí, jak funguje naklánění terénu a coby vrchol programu nabídla po přepnutí se do Earthu prolétnutí se F16tkou v leteckém simulátoru nad svým dětským hřištěm...

Žádné komentáře: