pondělí 31. března 2008

Co se dělo u Googlu ... v týdnu od 24. do 30. března 2008

V posledních letech internetový svět "válcují" sociální sítě. Lidé ochotně sdílí s přáteli na internetu rodinná videa, fotografie svých domácích mazlíčků, oblíbené filmy, příběhy ze svého života, citáty, kuchařské recepty, ale i pracovní zkušenosti a znalosti z oboru a seznamují se v kyberprostoru s lidmi z opačného pólu zeměkoule třeba proto, že právě čtou stejnou knihu, nebo že pracují v projektu, zabývajícím se stejným tématem. Aby vývojáři mohli takové "sociální" prvky snadno vtělit do svých webových aplikací a aby aplikace byly postavené na společném základu a mohly mezi sebou "komunikovat", poskytuje Google společnou vývojářskou platformu zvanou OpenSocial. Minulý týden se k této platformě přidalo definitivně i Yahoo! Znamená to, že svět Google se propojuje se světem Yahoo! a to jsou velké světy!

Mimochodem - máte nějaká svá videa nahraná na YouTube ? Ano? Pak vězte, že od nynějška můžete sledovat u svých videí podrobnou statistiku návštěvnosti: kolik lidí se na váš filmeček dívalo, z kterého regionu byli, jak si vaše video vede ve srovnání s podobnými filmy a jak se v průběhu času obliba filmu mění.

Jak se naše životy stěhují na net, občas oceníme, když se z netu vrátíme zas na své harddisky, už proto, že s notebookem můžeme na chatu, nebo třeba jen v poledne místo oběda do parku. Vaše osobní internetová kancelář Google Docs ukládá dokumenty, tabulky a prezentace ve vašem Google účtu a vy pak na nich můžete po internetu pracovat odkudkoliv. Blíží se čas, kdy si budete moci na svých Google dokumentech pracovat i bez internetového připojení. Až se pak znovu připojíte, dokument hupne k ostatním na internet (tedy... vaše dokumenty se synchronizují). Tato inovace se pomalu šíří světem a až doběhne i k nám, dáme vědět.

Přečtěte si na blogu Google Česká republika dost pěkný článek o tom, co má společného Google a "Open Source".

Žádné komentáře: