úterý 22. dubna 2008

So When Do We Get Folders in Gmail?

Tohle snad ani nemá cenu překládat, dejte si to naplno... ;-)

7 komentářů:

Nikola Křístek řekl(a)...

Jakože to má být ftipný? Hm, já se s tím setkal několikrát, a nejednalo se o tzv. staré lidi. Nemám přesně pojmenovanou tu myšlenkovou operaci, která vytáhne člověka ze šanonoidního / stromostrukturového myšlení do štítkování, ale prostě jde o to najít uživateli cestu k pochopení.

Srovnal bych to s různými způsoby učení čtení... nebo dělení v matyce... koukněte se na knihu Dítě, škola a matematika (Hejný, Kuřina), je velmi inspirující v tom, jakoými různými cestami může učitel (resp. helpdesk operátor) přispět k tomu, aby člověk poskočil k jiným myšlenkovým operacím.

Vlastně by bylo prima, kdyby Google zasponzoroval takovou metodickou příručku pro učitele/lektory/facilitátory, jak na to... pedagogický konstruktivismus je rovněž mocná technologie.

Tamara řekl(a)...

Mně to připadá velice vtipný, dokonce si myslím, že by stálo za to to přeložit do češtiny pro ty méně v angličtině kované, protože je to zároveň rozkošný nápad, jak to lidi skutečně naučit.

Při té příležitosti a jako reakci na Nikolu si musím trochu ohřát polívčičku, protože se studenty připravujeme podobnou příručku, která se bude průběžně rozrůstat o další nástroje a bude sloužit učitelům jako návod na jednotlivé nástroje Googlu.

Jde to ztěžka a pomalu, ale už mám první dva a budu je v tomto blogu postupně publikovat jako seriál pod společným názvem Jak využívat nástroje Googlu v hodinách XYZ.

Nikola Křístek řekl(a)...

Tamaro, příručka mě opravdu hodně zajímá... zatím se totiž se sf příručkami setkávám především v podobě "jestliže tohle, klikněte támhle, upravte tohle, potvrďte OK".

Nějaká pomoc pro refresh mentálních stereotypů se moc nevidí...

dan franc řekl(a)...

Tak ja se nekdy optimisticky pokladam za "IT znaleho", ale stitky... ach, stitky.... uaaaaa... Neberte mi f-o-l-d-e-r-s :) Ale jako Rak mam v horoskopu konzervatismus, tak to mam na co svest ;)

Lenka řekl(a)...

Mám k tomu dvě věci:
a) Přiznám se, že štítky jsem taky dokonale neschroustla. Filtruju automaticky, skoro žádná práce s tím není. Začalo mi to fungovat až když jsem najela na svůj oblíbený systém, kdy mám inbox prázdný, jakmile poštu zpracuju a oštítkuju, archivuju ji (a hooooodně mažu).
b) Ten vysvětlovatel (helpdesk operátor?) to s tím člověkem prostě neuměl..... :-D

Janek řekl(a)...

Mě tenhle post hlavně přiměl k tomu, přemýšlet, jak štítky nejlíp vysvětlit... Obvykle začínám tím, co považuji za výhodu: zpráva může mít víc štítků. Čili milý uživateli, už se ti stalo, že jsi potřeboval zařadit zprávu do dvou složek?

nina řekl(a)...

Mě to připadalo moc roztomilý :-). Gmail jsem vyzkoušela, ale asi proto, že nemám žádný vážný důvod k jeho většímu využívání, nenašla jsem ani to pravé "čaro" štítkování. No ale teď jste mě vážně vyprovokovali, změna myšlení, to už je nějaká výzva, tak do toho hupsnu. Nemyslím ale, že to dopadne dobře, jsem totiž schopná udělat zmatek naprosto ve všem a už se vidím, jak hrnu štítky jeden na druhý, protože nakonec všechno souvisí se vším :-).