pondělí 24. března 2008

Co se dělo u Googlu ... v týdnu od 17. do 23. března 2008

Asi víte, že zemřel Arthur C. Clarke, autor sci-fi literatury, futurista a vizionář. Jak to souvisí s Googlem? Googlisté děkují.

Pěknou detektivkou může zas být pátrání po "podvodných kliknutích" v Google AdWords. Inzerenti v AdWords využívají možnosti platit jen za kliknutí na svůj inzerát a Google je chrání tím, že vyhodnocuje, které kliknutí je či není platné. O této pátrací práci píše Oficiální Google Blog ve třetí části seriálu o tom, jak Google zachází s daty.

Jako "mystery" čtení vám mohou připadat zprávy o tom, že Google uvolnil nedávno dva nové nástroje pro Google Docs. Vývojáři si užijí možnosti vlastních vizualizací s Visualization API a my obyčejní smrtelníci si můžeme pohrát s miniaplikacemi, které přenesou data z Google Spreadsheetu do vaší personalizované stránky iGoogle, nebo na web. Klidně si to zkuste: Jděte do Google Docs a otevřete si spreadsheet. Klikněte na ikonu Přidat a vyberte Miniaplikace. Zvolte si miniaplikaci a naplňte ji daty. A pak ji můžete publikovat na své stránce iGoogle! Ono to pak už tak mysteriózní pro vás možná ani nebude.

Jako romány s dobrým koncem by mohly vypadat projekty neziskových organizací, které využijí nabídky balíku aplikací pro řízení neziskových projektů: Google Docs pro online spolupráci týmu na dokumentech, přes Gmail, společný Kalendář, Blogger, až po sdílení videí na YouTube. Specialitou jsou dvě aplikace šité přímo pro neziskovky, ovšem v České republice zatím nedostupné. První z nich jsou Google Grants, zvláštní povolení po dobu minimálně tří měsíců využívat možnosti bezplatné inzerce pomocí Google AdWords. Druhou jsou Google Checkout, jednoduchý způsob, jak neziskovka umožní na svých stránkách případným sponzorům odeslat částku peněz na podporu činnosti. Obě mohou být přinejmenším zajímavou inspirací.

Vzrušující četbou na pokračování (myslím, že by se měla stát četbou povinnou pro všechny ředitele škol) je rozšiřování balíku Google Apps. Poslední díl z minulého měsíce se jmenuje Google Sites a je to funkční a snadno ovladatelná wiki podporující spolupráci, pročež se stává vhodným nástrojem právě pro použití ve školách. Narostla nejen funkcionalita, ale i kapacita: do úschovny je možné uploadovat až 10MB soubory, každý účet Google Apps získává 10 GB paměti a v programech Google Apps Premier a Education se ještě přidává dalších 500 MB pro každého uživatele. Jen si to spočítejte, kolik úložného prostoru byste pro potřeby své školy mohli mít.

Povídku z cest zažije na vlastní kůži vítěz vývojářské soutěže v programování gadgetů, miniaplikací pro personalizované stránky iGoogle. Adam Horčička se pojede podívat do Dublinu do Europlexu Google. Ale pozor! Na pěknou cestu kolem světa byste se mohli vydat, pokud vyrobíte gadget a ten nasbírá za týden 250 tisíc návštěv! To byste totiž dosáhli na odměnu 5000 dolarů pro takové úspěšné vývojáře! Zatím si můžete pro inspiraci stáhnout vítězný gadget Blueboard počítadla, nebo některý z ostatních soutěžních gadgetů.

A podívejte se, jak dopadl thriller o hlasování o nejlepší YouTube videa pro rok 2007!

Žádné komentáře: