pondělí 17. března 2008

Co se dělo u Googlu ... v týdnu od 10. do 16. března 2008

Zprávou týdne se jeví oznámení Google o vydání nových API rozšíření k YouTube. Znamená to, že je možné využít možností YouTube.com na vlastních stránkách, přičemž video bude umístěno na YouTube, nebudete se muset starat o to, jak funguje, dokonce budete moci použít komunitní funkce, které video na YouTube obklopují (vyhledávání, komentáře, bodování popularity...) Z YouTube se tak stává otevřená platforma pro video na netu, použitelná na webových stránkách třetích stran, v desktopových aplikacích a leckde jinde. Uvidíme, co se bude dít ve světě videa na síti v přístích týdnech, protože možnosti jsou nedozírné.

V posledních dnech se v něm ale děje něco úplně jiného. Čína totiž YouTube o víkendu zablokovala - jako reakci na nahrávky demonstrací a pochodů, které se odehrály v Tibetu v posledních dnech.

Na Blogu Google Česká Republika napřehlédněte článek o tom, jak doplnit obsah vlastního webu o několik zajímavostí. Tamtéž jste také zváni k prohlídce hvězdné oblohy , Měsíce, či Marsu přímo ve vašem prohlížeči. A v češtině!

Official Google blog komentuje dosah změny v Google Apps za poslední rok. Aplikace se (stejně jako jiné Googlí aplikace) mění stále, bez nutnosti stahovat jednotlivé aktualizace, což možná motá hlavy správcům IT systémů, ale uživatel má pohodlí. Nově v Google Apps najdete i "RSS feed", udělátko, které zabezpečí, že se dozvíte o každé změně na stránce, stačí jen kliknout na tlačítko
a můžete přidat stahování informací o změnách na svou iGoogle stránku, nebo do čtečky Google Reader .

Na TechCrunch.com vyšlo v poslední době několik "výživných" článků.
Vypadá to, že Yahoo se chystá během dubna přistoupit k OpenSocial , Googlovské platformě pro sociální sítě. Pokud to tak je, může to zkomplikovat záměr Microsoftu převzít Yahoo. Microsoft totiž investuje do obdobné, nicméně "opoziční" platformy FaceBook. Uvidíme.
TechCrunch se v docela obsáhlém článku také věnuje rozšíření API u YouTube , dosahům, které tento krok bude mít, a otázkám, které to vyvolává.

Žádné komentáře: